Etiketsiz Markalama

Etiketsiz markalama baskısı esneme görseli
Inkprint baskısı elastiktir, kumaşla birlikte esneyebilir.

Etiketsiz giyim ismiyle anılan ve üzerinde dikili etiket bulundurmayan T-shirt, jeans, iç çamaşır, mayo ve daha birçok giyim ürünü, son yıllarda hızla yaygınlaşmış ve giyim imalatında standart hale gelmiştir.

Inkprint tekniği etiketsiz markalama konusunda tekstil sektöründe yeni, seri ve ekonomik teknolojidir. Etiketsiz giyim sektöründe günlük baskı sayısı yüzlerce yada binlerce olan çok değişik hacimlerde üretim yapan imalatçılar tarafından tercih edilmektedir.

Inkprint tekniğinin temelinde doğrudan baskı yöntemi vardır. Tekstil sektörünün gereksinimleri doğrultusunda, doğrudan baskı tekniğinde yapılan değişiklikler, tekstile uygun mürekkep ve sarf malzemelerinin geliştirilmesi ile Inkprint tekniği doğmuştur.

İç Çamaşır Etiketlerine Son
Yıkama talimatı etiketini kesmek ürünlerin yanlış yıkanmalarına sebep olabilir.

Yaygın hale gelen bu uygulamanın avantajlarına göz atacak olursak;

-Son Kullanıcının Tercih Nedeni
Alınan giyim ürünlerinde dikili bir etiketin bulunmaması kullanıcılar için büyük rahatlıktır. Genellikle ürün alındığında kullanım ve yıkama talimatları belirtilen etiket ürün üzerinden kesilerek atılmaktadır. Etiketsiz giyim rahatsız edici bu durumu ortadan kaldırarak kullanıcıların tamamen kullanım konforunu ön plana taşımaktadır. Bu nedenle de kullanıcıların tercihleri arasında etiketsiz giyim ön sıralarda yerini almaktadır.

-Üretici Firmaların Tercih Nedeni
Inkprint baskı, etiket dikimi işlemine nazaran çok daha basit ve düşük maliyetli bir uygulama işlemidir. Tekstil sektöründe seri ve ekonomik olarak görülen bu uygulama binlerce üretim yapan imalatçı firmaların üretim hacminin büyük ölçüde artmasını sağlamıştır. Tekstil sektörünün ihtiyaçlarına cevap verebilen Inkprint etiketsiz markalama, doğrudan baskı yöntemi ile çok daha seri bir üretim faaliyeti sergilemektedir. Sektörün artan ihtiyaçları doğrultusunda tekstile uygun mürekkep ve sarf malzemelerin geliştirilmesi Inkprint etiketsiz markalama uygulamasının doğmasını sağlayarak üretici firmaların tercih nedeni arasında yerini almıştır.

Etiketsiz Markalama Neden Ekonomiktir?

Etiketsiz markalama baskısı esneme görseli
Inkprint baskı yöntemi ile seri baskı imkanı.

-Hızlı Baskı İmkanı

Baskıdan hemen sonra 1 ile 3 saniye arasında mürekkep kurumakta ve ürün paketlenmeye hazır hale gelmektedir. Sistem saatte 1500 baskı hızına çıkabilmektedir, baskı hızı operatörün çalışma hızına bağlıdır. 5 cm çapındaki tek renkli bir etiket için ortalama hız 1000 baskı/Saat’tir. Çok renkli baskı makinaları ise tüm renkleri tek çevrimde tamamlayacak şekilde besleyiciler tercih edildiğinde tek renkli makinaların hızına yakın bir hızda baskı yapmaktadır. Baskı imajına ve tekstil malzemesinin türüne bağlı olarak çok renkli baskı hızı 800 baskı/Saat’e ulaşabilmektedir.

-Maliyet Avantajı

Inkprint etiketsiz markalama tekniğinin bir diğer önemli avantajı seri baskılarda parça başına düşen maliyet faktörüdür. Inkprint baskısı için gerekli olan mürekkep miktarı az olduğundan, silikon ve klişe gibi tüm diğer sarf malzemeleri de eklendiğinde, ortaya çıkan birim baskı maliyeti 0,002€’dur.(Ayrıntılı karşılaştırma için lütfen maliyet çizelgesine bakınız.)

-Yatırım Maliyeti ve Enerji Tüketiminden Kazanç

Inkprint baskı makineleri, transfer baskı makineleri ile benzer maliyettedir fakat işletme maliyetleri oldukça düşüktür.
Inkprint makineleri ısı üretmediklerinden, elektrik sarfiyatı yok denecek kadar az olmakla beraber çalışma ortamının hava koşullarını sağlamak için ciddi yatırımlar gerektirmez.
Baskı hızları yüksek, ekipman ve sarf malzemeleri ucuzdur. Tüm bu maliyetler göz önüne alındığında, özellikle yüksek hacimli üretim yapan işletmeler için bu yeni tekniğin sağladığı tasarruf tartışılmazdır.

-Kısa Sürede Baskıya Geçme

Makine birkaç dakika içinde baskıya hazır hale gelir. Bilgisayarda hazırlanan tasarım klişe yapım sürecinde kayıpsız olarak aktarılır. Klişe hazırlama süreleri, etiket siparişlerinin teslim süreleri ile kıyaslandığında, oldukça kısadır. Buna ek olarak etiket için minimum sipariş miktarları ve fazla stoklama gereksinimi de hesaba katılırsa, Inkprint etiketsiz markalama tekniğinin, tekstil üreticisine kazandırdığı esneklik ortaya çıkar.

Inkprint Etiketsiz Markalama Yönteminin Avantajları

  • Kumaş üzerine dikilen etiketler cilt ile temas ettiğinde, rahatsız edicidir. Genellikle kullanıcı tarafından kesilir. Etiket kesimi neticesinde bazı sorunlar ortaya çıkar, özen gösterilmezse kumaş yırtılabilir yada kesilmeyen bazı artıklar kalabilir. Yıkama talimatı ile ilgili bilgiler ortadan kalktığından ürün, yanlış şartlar altında yıkanabilir. Bazı durumlarda etiketler değiştirilerek ürünle ilgili bilgilerin aslı bozulabilir. Ürünün üzerine doğrudan baskı yapılmasıyla sonradan menşeinin değiştirilebilmesi mümkün değildir.
  • Dikişsiz giyim, iç giyim, penye, t-shirt, gömlek, çorap, spor giyim, mayo, şapka gibi bitmiş ürünlerin üzerine yada ürünlerin dikiminden önce uygulanabilir.
  • Kullanılan mürekkep çok elastik olup, kumaş gerildiğinde kopmalar yada büzüşmeler meydana gelmez. Baskı sonrasında kumaşta parlama yada tüylenme olmaz.
  • Talimat ile birlikte barkod basımı mümkün olup, mağazalarda satış ve satış sonrası takibin işleyişi kolaylaştırılır.
  • Çok ince çizgi ve yazıların mükemmel kalitede baskısı mümkündür.
  • Küçük ve yüksek üretim miktarlarına ihtiyaç yoktur, karar verildiğinde süratle baskıya geçilebilir.
  • Yüksek verimlilik ile 1000 adet/saat baskı hızının üzerine çıkılabilir.
  • Renk kullanımı açık renkli kumaşlar üzerinde sınırsızdır. Özel renklerin kullanılmasıyla baskı dışarıdan görünmez ancak ışık altında bakıldığında kolayca okunabilir.
  • Baskı parçanın her noktasına yapılabilir.

Etiketsiz Markalama Kullanım Alanları

İç giyimden bebe giyimine, lastik ve çorap gibi ürünlerden eldivenlere kadar artık hemen her üretici firma etiketsiz markalama uygulamasından yararlanmaktadır.

Tekstil üreticileri için de son kullanıcılar için de büyük avantajlar sağlayan uygulama ile ürün daha dikim aşamasına gelmeden de baskıya verilebilmektedir. Ürünün çeşitli yerlerine baskı yapılabildiği gibi özel mürekkeplerle normal ışık kaynakları altında görülemeyen ancak U.V ışık kaynaklarının görülebilen baskılar yapılabilir ve bu sayede sahte ürünlerin ayrımı da sağlanabilir.

Kullanım alanı giderek yaygınlaşan inkprint etiketsiz markalama gün geçtikçe yerini daha da sağlamlaştırmaktadır. Son kullanıcı için de artık aranan bir hale gelen etiketsiz markalama özellikle tercihlerini dikişsiz giyimden yana kullanan kullanıcılar için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Tekstil üzerine baskı örnekleri, birkaç örnek kullanım;

Tekstil baskı örnekleri