Tekstil Baskı Mürekkepleri

2008 ve 2009 senelerinde ABD’de alternatif tekniklerle yapılan baskıların bebeklerde ve yetişkinlerin bir kısmında alerjik reaksiyonlara neden olduğu konusunda birçok rapor yayınlandı. Bunun üzerine ABD yetkilileri çocuk ve yetişkin ürünlerindeki mürekkeplerde ağır metal ve phthalate kullanımına ciddi kısıtlamalar getirdi. Sektör, yeni standartları karşılayabilmek için bir dizi değişikliğe gitti. Bazı firmalar su bazlı mürekkeplerle yeni standartlara uygun üretim yapmaya başladılar.

Ancak bu yeni ‘’kullanıcı dostu’’ etiketlerin yıkamaya, özellikle de yüksek sıcaklıkta tekrarlı yıkamalara daha dayanıklı olması gerektiği ortaya çıktı.

OEKO-TEX normlarına uygun mürekkepler

Inkprint Etiketsiz Markalama, tüm sarf malzemeleri ve üretim süreçleri ile bu amaca uygun, kullanıcıyla dost olacak şekilde geliştirildi. Sağlık açısından zararlı maddeler içermeyen ve tekstil sektörünün ihtiyaç duyduğu dayanıklılığa sahip mürekkepler ile sistem dünya pazarında kendine geniş bir yer edinmeye başladı.

Tekstil Baskı Mürekkepleri Comec
Tekstil Baskı Mürekkepleri

Busto Arsizio’da (İtalya) bulunan Centro Cotoniero tarfından yapılan testlerde, etiketsiz baskının çamaşır makinası ile yapılan 50’den fazla yıkamaya dayanabildiği tespit edilmiştir. Etiketsiz markalama ve yıkama talimatı baskısında kullanılan mürekkeplerin tamamı ürününüzün OEKO-TEX, RSL gibi normlara uygunluğunu etkilemez.

Inkprint Etiketsiz Markalama ve yıkama talimatı baskı mürekkepleri, esnemeye ve sürtünmeye dayanıklıdır, kumaşta parlama yapmaz.